Kako povišen kortizol utiče na menstrualni ciklus?

Kortizol je steroidni hormon koji proizvode i oslobađaju nadbubrežne žlezde. Nazivaju ga „hormon stresa“ jer učestvuje u regulisanju odgovora našeg tela na stres.  Pored toga kortizol učestvuje u kontroli metabolizma, upotrebe masti, proteina i ugljenih hidrata u našem telu, suzbijanju inflamacije, regulisanju krvnog pritiska i nivoa glukoze u krvi, kao i regulaciji ciklusa budnosti i spavanja.

Glavna uloga kortizola je pomoć pri regulisanju odgovora na stresne situacije. Međutim, važno je napomenuti da iako je hormon stresa koristan u akutnim anksioznim stanjima, hronični ili dugotrajni stres može imati veoma negativne efekte, dovodeći do niza zdravstvenih problema kao što su:

  • Visok krvni pritisak, kardiovaskularne bolesti, insulinska rezistencija i dijabetes tipa 2, osteoporoza i druge hronične bolesti
  • Anksioznost i depresija
  • Migrena
  • Otežano pamćenje
  • Problemi sa varenjem (dijareja, povraćanje)
  • Problemi sa spavanjem, narušavajući kvalitet i dužinu sna
  • Povećanje telesne težine, pojavu masnih naslaga između lopatica
  • Oslabljen imunitet
  • Debljanje i zaokruživanje lica
  • Pojavu bubuljica, stanjivanje kože, lako stvaranje modrica
  • Razdražljivost i promenu raspoloženja
  • Supresije u lučenju estrogena i progesterone, što posledično dovodi do odsustva ovulacije i neplodnosti
  • Supresija u lučenju testosterona kod muškaraca, zbog čega dovodi do smanjenja libida i plodnosti.

Visok nivo kortizola i menstrualni ciklus

Kao što smo pomenuli, visoke vrednosti kortizola deluju na supresiju lučenja FSH I LH iz hipofize, što rezultira smanjenom stimulacijom jajnika I smanjenom proizvodnjom estrogena I progesterona, posledično dovodeći do neredovnog mestrualnog ciklusa, izostanka ovulacije i pojave neplodnosti. Često su ovi simptomi praćeni pojavom noćnog znojenja, promene raspoloženja, pojačane maljavosti i pojačane potrebe za unosom velikih količina prostih šećera.

Jedna skorašnja studija pokazala je da visoke vrednosti kortizola i prolaktina utiču na hipotalamo-hipofizno-gonadnu osovinu, što dovodi do poremećaja ovulacije I neplodnosti.

Postoje brojni alati koji Vam mogu pomoći u cilju smanjivanja nivoa kortizola:

  1. Tehnike opuštanja – joga, meditacija, duge šetnje, boravak u prirodi
  2. Uravnotežena i zdrava ishrana
    – unos dijetalnih vlakana, uključiti u ishranu povrće, voće, mahunarke, orašaste plodove, semenke i integralne žitarice.
    – voća i povrća, koja sadrže mnogo antioksidanata i polifenolnih jedinjenja koja se bore protiv slobodnih radikala koji oštećuju ćelije i mogu pomoći u smanjenju nivoa kortizola.
    – integralnih žitarica, bogata polifenolima i vlaknima biljnog porekla, što može da smanji nivo stresa i poboljša zdravlje creva
    – omega-3 masnih kiselina, povezane sa zdravljem mozga i smanjenjem nivoa stresa. Dobri izvori su masna riba, morski plodovi, orasi i semenke.
    – probiotika I prebiotika (fermentisane hrane, poput jogurta, kefira, kiselog kupusa), koji su povezani sa boljim zdravljem creva i mentalnim zdravljem
    – tamne čokolade, sadrži mnogo flavonoida, koji mogu da ublaže stresnu reaktivnost nadbubrežnih žlezda, što rezultira manjim oslobađanjem kortizola.
    – zelenog čaja, jer sadrži jedinjenje L-teanin, koje je povezano s redukcijom nivoa stresa i povećanom mentalnom budnošću.
  1. Nizak unos kofeina
  2. Kvalitetan san
  3. Umerena fizička aktivnost
  4. Suplementacija vitaminom D, magnezijumom, omega-3 masnim kiselinama i ašvagandom

Ukoliko osetite poteškoće u prevazilaženju stresa, razgovor i podrška mogu biti od suštinske važnosti da istrajete i time poboljšate svoje zdravstveno stanje.

 

Ivana Đurđević
Magistar farmacije – medicinski biohemičar i nutricionista

 

Call Now Button